Do góry

Kiedy należy naprawić przednią szybę?

W przypadku drobnych uszkodzeń szyby przedniej możliwe jest przeprowadzenie jej naprawy. Jeśli szyba ma pęknięcie znajdujące się poza zasięgiem wzroku kierowcy możliwe jest zatrzymanie jego pogłębiania się poprzez nawiercenie szyby w miejscu, w którym pęknięcie się kończy. Następnie za pomocą specjalnego kleju pęknięcie jest uszczelniane.

Jak wygląda naprawa przedniej szyby?

Jeśli na szybie czołowej znajdują się tak zwane oczka, czyli okrągłe, soczewkowate odpryski powstające w wyniku uderzenia kamieni wypadających spod kół poprzedzającego pojazdu, to także możliwa jest ich naprawa. Procedura taka polega na zeszlifowaniu uszkodzonego fragmentu szkła, oczyszczeniu miejsca uszkodzenia, a następnie wypełnieniu ubytku w próżniowej osłonie za pomocą specjalnego kleju. Klej taki jest światło utwardzalny i do jego zastygnięcia potrzebne jest naświetlanie lampą ultrafioletową.

Po prawidłowo przeprowadzonej naprawie miejsce uszkodzenia jest niewidoczne lub minimalnie widoczne i nie przeszkadza w zgodnym z prawem użytkowaniu samochodu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W przypadku szyb porysowanych, na przykład od zaniedbanych piór wycieraczek, możliwe jest wykonanie polerowania rys za pomocą specjalnego mleczka. Sukces takiej naprawy jest jednak uzależniony od umiejscowienia rys, gdyż polerowanie powoduje powstanie zakrzywień płaszczyzny szyby. Jeśli takie zakrzywienie powstanie w zasięgu wzroku kierowcy, to może to być niebezpieczne, gdyż efekt soczewki będzie powodował zniekształcenie obrazu.